Projekt FW-200

Szoferka samochodu Borgward FW-200


Kabina samochodu była wykonana z wytłoczek, z blachy stalowej, mocowanych na drewnianym szkielecie.
Z przodu blaszana maska, mieszcząca w sobie przednie koło, chłodnicę, zbiornik paliwa i silnik, mocowana jest śrubami do słupków szkieletu poprzez blaszaną ścianę czołową kabiny. Maska ma z przodu ażurowy wlot powietrza do chłodnicy, a z wierzchu pokrywę mocowaną zawiasem do pasa pod przednią szybą. Otwarcie pokrywy daje dostęp do wlewu paliwa, oraz do zespołów umieszczonych przed ścianą czołową kabiny.
W ścianie czołowej kabiny uformowano wnęki na nogi kierowcy i pasażera. Nad nimi znajduje się blaszany panel sterowania. Przez środek ściany czołowej prowadzi blaszany tunel łączący się z tyłu z blaszaną podstawą dwumiejscowego siedziska dla kierowcy i pasażera. W tunelu mieści się tylna część silnika ze sprzęgłem i skrzynia biegów, której drążek zmiany biegów wystaje przez otwór w pokrywie tunelu do wnętrza kabiny między kierowcą a pasażerem. Nad siedziskiem, na tylnej ścianie kabiny, mocowane jest oparcie pleców kierowcy i pasażera. Nad nim w tylnej ścianie kabiny jest małe okienko. Po obu bokach kabiny umieszczone są drzwi z szybami, mocowane zawiasami do tylnych słupków.
Niemal cały szkielet uległ zniszczeniu na skutek uszkodzeń dokonanych w drewnie przez owady, oraz z powodu butwienia drewna. Dodatkowo konstrukcję kabiny osłabiła korozja blach. W efekcie tego dewastacja kabiny osiągnęła stan widoczny na zdjęciu.
Ponieważ nie udało się znaleźć oryginalnych rysunków konstrukcyjnych kabiny, stało się konieczne rozpoczęcie pracy nad jej rekonstrukcją od zebrania wszelkich dostępnych informacji o jej budowie i wymiarach na podstawie zachowanych szczątków drewnianego szkieletu oraz skorodowanych, zdeformowanych blach.
Szczególna uwaga została zwrócona na zachowane fragmenty połączeń jak tkwiące w szczątkach szkieletu gwoździki, wkręty, otwory po śrubach i podobne ślady określające technologię łączenia elementów kabiny.



Dodatkowe źródło informacji stanowią stare fotografie i rysunki samochodu odnalezione w Internecie. Dają one jednak tylko ogólne pojęcie o zewnętrznym kształcie kabiny.
W oparciu o te źródła informacji tworzona jest dokumentacja techniczna która posłuży odtworzeniu drewnianej ramy i określeniu technologii renowacji fragmentów blaszanych, oraz technologii montażu całej kabiny.




   

   

   

 

Zakres robót i dobór technologii renowacji

.

Strona w budowie.
Zapraszam ponownie za jakiś czas.

Robi się!

                                    Warszawa 2013-2022