Projekt FW-200

Hamulce samochodu Borgward FW-200

Smochód ma hamulce bębnowe na wszystkie trzy koła. Okładziny cierne umieszczone są na niepełnym pierścieniu blaszanym, mocowanym punktowo do tarczy kotwiącej i rozpieranym układem dźwigniowym. Końce pierścienia są ściągane sprężyną i opierają się na dwóch mimośrodowych regulatorach luzu, które są zamocowane w tarczy kotwiącej. Dźwigniowy mechanizm rozpierający uruchamiany za pośrednictwem linek w pancerzach.
Drugie końce linek zaczepione są poprzez regulacyjne śruby rzymskie do dźwigienek wałka pośredniego. Z dźwigienkami wałka pośredniego połączone są cięgnami sztywnymi pedał i dźwignia ręczna hamulca.
Dźwignia ręczna jest wyposażona w mechanizm zapadkowy, który umożliwia zablokowanie jej w położeniu zaciągniętego hamulca.
Ponadto do dźwigienek wałka pośredniego dołączona jest sprężyna powrotna oraz włącznik światła hamulcowego.
Bębny hamulcowe są odlane z żeliwa i mają gwintowane otwory na śruby mocowania kół.
Przedni bęben stanowi jednocześnie obudowę łożysk piasty koła.
Tylne bębny są mocowane na stożkowych czopach półosi napędowych tylnego mostu.

Weryfikacja

Powierzchnie tarcz kotwiących, bębnów, cięgien i mechanizmów dźwigniowych pokryte rdzą powierzchniową. Linki i regulacyjne śruby rzymskie unieruchomione na skutek skorodowania. Okładziny cierne w stanie szczątkowym, częściowo oderwane od pierścieni rozprężnych w wyniku starcia łbów mocujących nitów aluminiowych.

Konieczna wymiana linek i śrub rzymskich, oraz nabicie nowych okładzin ciernych. Ponadto czyszczenie, malowanie i konserwacja pozostałych elementów.

Prace renowacyjne

Strona w budowie.
Zapraszam ponownie za jakiś czas.

Robi się!

                        Warszawa 2013/2014